Skip to content Skip to footer

Artur Gotz dzieciom. Bajki i piosenki

rok wydania: 2023

Piąta płyta Artura Gotza to wyjątkowy album familijny, który składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to 10 premierowych piosenek z muzyką Artura Gotza oraz tekstami Marty Fox i Artura Gotza w nowoczesnych aranżacjach z wykorzystaniem instrumentów elektronicznych. Oprócz piosenek na płycie znajdują się dwie bajki w formie słuchowisk: „Toruńskie pierniki” Artura Gotza i „Smog nas zje” Marty Fox.

Krążek jest debiutem artysty w roli autora muzyki i tekstów, jest to także debiutancka płyta dla najmłodszej widowni. Artur Gotz, który zagrał ponad 600 koncertów w całej Polsce oraz Europie, USA, Australii, Nowej Zelandii i na Kubie, powrócił do tematyki dziecięcej. Artysta w wieku 15 lat rozpoczął współpracę z Teatrem „The Imagination” w Londynie, w którym zrealizował trzy spektakle dla dzieci. Jednym z nich była legenda o toruńskich piernikach, którą wówczas jako 18-latek napisał na zamówienie londyńskiego teatru. Przedstawienie prezentowane było 80 razy w Wielkiej Brytanii, a także w Polsce. W 2018 roku spektakl został wznowiony na życzenie Polonii w Australii i zaprezentowany na dwóch festiwalach: PolArt Brisbane i na Polish Festival w Melbourne oraz w Sydney, Adelajdzie i Perth. Na potrzebę płyty stworzona została nowa muzyka.

Drugie słuchowisko to „Smog nas zje” na podstawie bajki Marty Fox, poetki i pisarki, autorki 50 książek, nazywanej „objawieniem polskiej powieści młodzieżowej”.

Jest to opowieść o siedmiogłowym smoku, który obudził się, aby ratować świat przed strasznym smogiem. Treść ekologiczna została podana w sposób prosty, język jest jednocześnie bajkowy i współczesny, daleki od nachalnego dydaktyzmu, dzięki czemu słuchowisko oprócz walorów artystycznych stanie się projektem edukacyjnym.

Piosenki mienią się ciekawymi rytmami. Są to m.in. przebojowa „Zielona Nikola” o dziewczynce, która ubiera się na zielono i interesuje się ekologią. Rock and roll’owa piosenka „Ugniatamy, wyrabiamy” opowiada o wspólnym pieczeniu ciasta, które może być dobrą i radosną zabawą, połączoną z tańcem. 

Utwór „Będzie dobrze” może istnieć również poza płytą – to poetycka nadzieja na lepsze jutro. Na krążku znajduje się również wiele innych postaci m.in. „Świerszczyk mały”, „Erwin Smok” czy „Paweł Raper”.

Dodatkowo do płyty dołączony jest śpiewnik, w którym znajdują się teksty utworów, a także nuty, aby śpiewać i akompaniować sobie na gitarze, fortepianie lub pianinie w domu, szkole czy domu kultury.

W słuchowiskach, które wyreżyserował Artur Gotz wystąpili aktorzy: Hanka Brulińska, Barbara Garstka, Tomasz Gęsikowski, Arleta Lemańska, Marcin Piejaś, Karina Seweryn, Anna Walkowiak-Sikorska. W nagraniach piosenek wzięli udział muzycy: Piotr Bogutyn, Łukasz Jerzykowski, Dawid Ludkiewicz, Kuba Mikulski, Przemek Sokół. Ilustracje przygotowała Edyta Petrzak, a warstwę wizualną zaprojektował Arutiun Sargsyan.  Premiera koncertowa albumu odbędzie się w Paryżu. 

To kolejny album artysty, który powstał dzięki akcji crowdfundingowej. Tym razem na portalu „wspieram.to”. Patronat medialny nad płytą objęło Polskie Radio Dzieciom, kwartalnik „Guliwer”, Agencja Informacyjna i Kulturalnipl. Partnerami projektu są m.in. Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie, ZAiKS, Biblioteka Publiczna w Piasecznie, ASSITEJ – Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży, Polish Community Council of Victoria w Australii i Gmina Kadzidło. Wydawcą albumu jest Luna Music.